W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną.
Zamknij

Dom Kultury w Pilźnie

Wyświetlenia: 309, Data wydarzenia: 2019-06-05

NADANIE IMIENIA PSP W JAWORZU GÓRNYM

- Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali – te słowa św. Jana Pawła widnieją na sztandarze Szkoły Podstawowej w Jaworzu Górnym oraz na tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Władysława i Józefa Wojnickich. W środę, 5 czerwca wspomniana placówka otrzymała imię św. Jana Pawła II.  

- Szkoły, które przyjmują imię świętego Jana Pawła II obierają go za wzór i przewodnika na drodze wychowania. To olbrzymie wsparcie w procesie edukacji, dydaktyki, jeżeli mamy patrona, który w sposób integralny może wpłynąć na wychowanie młodego pokolenia. W życiu Jana Pawła II uderzała przede wszystkim ogromna harmonia, spójność i żelazna konsekwencja jego myśli i czynów – podkreślał w homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż. Okolicznościowa msza św. została odprawiona w kościele w Gorzejowej. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce oczywiście w szkole w Jaworzu Górnym.

- Jesteśmy dumni, że św. Jan Paweł II jest patronem naszej szkoły, że jego postać i jego słowa widnieją na naszym sztandarze i tablicy. Nasi uczniowie na pewno uczynią wszystko, by nie zawieść najlepszego nauczyciela. Będą jak on uczyć się żyć dla innych, dbać o to, aby bardziej być niż mieć – zaznaczyła Barbara Monica, dyrektor szkoły, która przypomniała, że już w 2010 roku otrzymała od swoich portret papieża przywieziony z wycieczki szkolnej do Wadowic. Obraz został oprawiony i poświęcony. Przez lata społeczność szkolna spotykała się przy nim, by świętować rocznice papieskie.

W 2016 r. zrodził się pomysł, aby placówka miała patrona. Zaproponowano trzy osoby: św. Jana Pawła II, Janusza Korczaka i Danutę "Inkę" Siedzikównę. Rodzice i mieszkańcy Jaworza Górnego oraz Jaworza Dolnego uczestniczyli w głosowaniu, w którym aż 249 głosów (z 352) oddano na św. Jana Pawła II. 

- 40 lat temu wydarzyła się rzecz wielka, czyli pierwsza papieska pielgrzymka do Polski, która miała ogromne znaczenie dla naszego kraju, zmieniła oblicze naszej polskiej Ziemi. Droga młodzieży życzę Wam, by patron był wzorem postępowania dla Was i kolejnych pokoleń, a sztandar, który dzisiaj otrzymaliście noście z godnością w najważniejszych momentach Waszej szkoły. Dyrekcji oraz Gronu Pedagogicznemu życzę, żeby praca w szkole pod patronatem świętego Jana Pawła II sprawiała radość i dostarczała osobistych satysfakcji – powiedział Czesław Ziaja, przewodniczący Rady Miejskiej w Pilźnie, składając życzenia i gratulacje od całej Rady.

Burmistrz Pilzna Ewa Gołębiowska w asyście wiceburmistrza Krzysztofa Krawca przekazała obraz szkoły w akwareli Anny Ochotnickiej. – Święty Jan Paweł jest niekwestionowanym autorytetem, świętym naszych czasów. Posiadanie tak wybitnego patrona, to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie, a także odpowiedzialność za jego dziedzictwo – zauważyła burmistrz Pilzna.

Życzeń i gratulacji było wiele. Przemawiali m.in. Małgorzata Nowińska-Zgurska z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, poseł Jan Warzecha czy radny powiatowy Michał Maziarka. Następnie przyszła pora na występy artystyczne uczniów Szkoły Podstawowej w Jaworzu Górnym. „Kawiarenka” była swoistą podróżą przez życie św. Jana Pawła. Nie zabrakło też części artystycznej skierowanej do rodziców. Szkoła chce, by święto patrona było też świętem rodzin lokalnej społeczności.


Dom Kultury w Pilźnie
39-220 Pilzno
ul. Węgierska 30

tel/fax. 14 6721 027
tel. 14 6723 114

e-mail: info@dkpilzno.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone, 2015, Dom Kultury w Pilźnie
Projekt i realizacja: