W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną.
Zamknij

Dom Kultury w Pilźnie

Facebook Domu Kultury w Pilźnie
Wyświetlenia: 2161, Data wydarzenia: 2015-08-23

Dożynki Gminne 2015

Dożynki gminy Pilzno odbyły się w dniu 23.08.2015r.w Zwierniku. Barwnemu korowodowi z przepięknymi, misternie zdobionymi wieńcami towarzyszyły niezwykłe i zaskakujące wydarzenia, jak brawurowy występ sołtysa Zwiernika Marcina Potempy z gwiazdą wieczoru, zespołem Turnioki czy łzy wzruszenia znanego plastyka Andrzeja Westwalewicza. Podczas dożynek odbył się również turniej w lepieniu pierogów na czas.

 


Najważniejszym punktem dożynek było podziękowanie za tegoroczne plony oraz podzielenie się bochnem chleba, który został pokrojony przez burmistrz Pilzna oraz starostów dożynkowych – Halinę Bożek i Wojciecha Proszowskiego. Pani Halina wraz z mężem prowadzi 15-hektarowe gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła i trzody chlewnej.

 


Z kolei pan Wojciech pracę w rolnictwie łączy z prezesowaniem w miejscowej jednostce OSP oraz działaniu w radzie sołeckiej.



- To Wy, drodzy rolnicy uczycie nas, jak kochać ziemię, wykonywać swoją pracę, dążyć do celu pomimo przeciwności losu – powiedziała Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna.

Mieszkańcy Zwiernika wykazali się olbrzymią gościnnością, a gości nie brakowało. W dożynkach gminnych uczestniczyła bowiem lokalna społeczność, samorządowcy z sąsiednich gmin, starosta dębicki Andrzej Reguła oraz poseł Jan Warzecha i Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa.



- Gmina Pilzno jest moją małą ojczyzną. Tutaj się urodziłem, stąd pochodzę i w każdej wolnej chwili wracam w to miejsce. W porównaniu z wieloma uroczystościami dożynkowymi na terenie Podkarpacia, odnoszę wrażenie, że tej tradycji jest tutaj o wiele więcej niż w innych miejscach. Tylu konnych zaprzęgów trudno zauważyć w innych częściach Podkarpacia – zauważył Zdzisław Gawlik.

 


Wiceminister podkreślał również znak czasów i skok cywilizacyjny – piękne wieńce były przewożone zaprzęgami konnymi, nowoczesnymi traktorami czy samochodami.
Największe emocje przyniosła jednak wypowiedź Andrzeja Westwalewicza. Artysta, który przybył na uroczystość wraz z małżonką przypomniał losy swojego ojca. Słynny malarz Stanisław Westwalewicz był bowiem więziony w niewoli radzieckiej, gdzie po pewnym czasie był karmiony jedynie wodą z brukwią. Nawet po wielu latach, Stanisław Westwalewicz zawsze powtarzał, że chleb ma najpiękniejszy smak. Andrzej Westwalewicz nie tylko podzielił się wzruszającą historią, ale i przekazał grafiki jego ojca przedstawiające Pilzno oraz prace ukazujące niezwykłość przyrody autorstwa gościa dożynek. W zamian artysta otrzymał różę ręcznie wykutą przez pilźnieńskim rzemieślników.

 


Podczas dożynek odbył się konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich. Panie miały za zadanie przygotować pierogi. Niebanalne przepisy sprawiły, że jurorzy mieli ciężkie zadanie. Ostatecznie końcowa kolejność wyglądała następująco: Strzegocice, Słotowa, Mokrzec, Łęki Górne. Zofia Hebda z KGW Strzegocice odebrała również nagrodę za kategorię pierogów słodkich. Posypany migdałami przysmak miał w środku śliwkę na miodzie. – Niech Pani coś powie o tych pysznych pierożkach. Kupimy licencję do Taurusa – dodał z uśmiechem Stanisław Jarosz, właściciel firmy Taurus, która ufundowała dla wszystkich 10 tysięcy pierogów. Natomiast najlepsze pierogi słone, z farszem z soczewicy stworzyły panie ze Słotowej.

 

Mistrzem w lepieniu ich na czas został Czesław Buras z wynikiem 52 pierożków. Tylko dwa mniej ulepiła Krystyna Sikora. Następne pozycje zajęli Jacek Podlasek, Łukasz Parat i Leszek Podgórnik.

 

 

Dożynki Gminne 2015


Dom Kultury w Pilźnie
39-220 Pilzno
ul. Węgierska 30

tel/fax. 14 6721 027
tel. 14 6723 114

e-mail: info@dkpilzno.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone, 2015, Dom Kultury w Pilźnie
hapinet.pl - Tworzenie stron internetowych
Projekt i realizacja: