W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną.
Zamknij

Dom Kultury w Pilźnie

Wyświetlenia: 188, Data wydarzenia: 2020-06-05

Muzeum Regionalne otwarte

Muzeum Regionalne ponownie otwarte od 15 maja br.
1. z uwagi na konieczność ograniczenia liczby zwiedzających, w siedzibie Muzeum Regionalnego w Pilźnie może równocześnie przebywać 6 osób we wszystkich salach ekspozycyjnych łącznie.
2. zwiedzanie Muzeum jest możliwe od wtorku do piątku, w godz. 8:00 – 11:00 oraz 11:30 – 14:00. Godz. 11:00 – 11:30 zarezerwowane są na wietrzenie i dezynfekcje sal.
3. Zwiedzający zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych, zasłaniających usta i nos oraz rękawiczek.
4. W trakcie pobytu w siedzibie Muzeum Regionalnego w Pilźnie, należy stosować się do wszelkich wytycznych oraz informacji podawanych przez pracowników Muzeum.

Zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Pilźnie, gdzie otwarto nową wystawę czasową „W cieniu wachlarza i parasolki. Moda damska XIX w.”. Jest co podziwiać! Oczywiście placówka spełnia wszelkie wymogi sanitarne, czas "odmrozić" życie kulturalne w mieście.

Głównym założeniem ekspozycji jest ukazanie trendów modowych XIX – wiecznej Europy, ówczesnych kanonów modowych, estetyki ubioru i dodatków. Na wystawie nie brakuje akcentów pilźnieńskich, części eksponatów, a także fotografii przedstawiających pilźnieńskie damy – ówczesne modowe pionierski, nadające modowy ton w XIX – wiecznym Pilźnie.

Głównym filarem ekspozycji są suknie z XIX oraz przełomu XIX/XX w., z prywatnej kolekcji Anny Moryto – Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu. Są to stroje niezwykle zróżnicowane – zarówno w kwestii fasonu jak i wykorzystanych materiałów – dzięki którym można prześledzić ewolucje damskiej mody XIX w., które w tamtym stuleciu przebiegały wyjątkowo dynamicznie. Na ekspozycji będzie można zobaczyć także eksponaty pomijane zazwyczaj w tamtym czasie milczeniem, czyli odzież spodnią i bieliznę – damski gorset, pantalony czy pończoszki.

Uzupełnieniem ekspozycji są niezwykle interesujące i przebogato zdobione dodatki strojów kobiecych – obuwie, torebki, parasolki i wachlarze, pochodzące zarówno ze zbiorów własnych pilźnieńskiego muzeum i kolekcji Anny Moryto, ale też innych podkarpackich placówek – Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Historii Regionalnej „Pałacyk Oborskich” w Mielcu, a także Muzeum Regionalnego w Dębicy. Ekspozycji towarzyszą także multimedialne prezentacje i materiały dźwiękowe.


Galeria:

Dom Kultury w Pilźnie
39-220 Pilzno
ul. Węgierska 30

tel/fax. 14 6721 027
tel. 14 6723 114

e-mail: info@dkpilzno.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone, 2015, Dom Kultury w Pilźnie
Projekt i realizacja: