W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną.
Zamknij

Dom Kultury w Pilźnie

Facebook Domu Kultury w Pilźnie
Wyświetlenia: 782, Data wydarzenia: 2021-11-11

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2021

W dniu 11 listopada odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. Św. Jana Chrzciciela w Pilźnie. Następnie korowód w towarzystwie orkiestry dętej, pocztów sztandarowych i delegacji  pomaszerował na Rynek pod obelisk upamiętniający walczących żołnierzy w czasie II wojny światowej, gdzie  złożono wieńce.  W Domu Kultury w Pilźnie miała miejsce promocja nowej publikacji  źródłowej, dotyczącej dziejów regionu, pt. "Władysław Szczurkiewicz. Pamiętnik komisarza wojskowego Legionów Polskich Naczelnego Komitetu Narodowego (1914 - 1918)". Książka wydana została przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk we współpracy z Domem Kultury w Pilźnie oraz Muzeum Regionalnego w Pilźnie. W skład wydawnictwa, poza publikacją pamiętników komisarza Władysława Szczurkiewicza, wchodzą także artykuły historyczne, m. in. „Działania wojenne w Galicji”, „Naczelny Komitet Narodowy i Legiony Polskie”, „Kilka chwil z życia Władysława Szczurkiewicza”, czy „Pilzno w dobie Wielkiej Wojny” . Sam pamiętnik stanowi relację świadka dramatycznych wydarzeń rozgrywających się w Galicji w pierwszych latach I wojny światowej. Przedstawia obraz sytuacji na froncie, położenia ludności cywilnej, która pospiesznie opuszczała swoje siedziby, działalności niepodległościowej Polaków, kształtowania się Naczelnego Komitetu Narodowego i Legionów Polskich.

Uroczystość prowadziła kustosz Muzeum Regionalnego w Pilźnie doktor Marzena Baum-Gruszowska. Dyrektor Biblioteki PTPN, doktor Norbert Delestowicz przedstawił postać Władysława Szczurkiewicza.  P. Grzegorz Stokłosa w stroju legionisty czytał fragmenty pamiętnika.  Zespół muzyczny Uniwersalni z Domu Kultury w Pilźnie uświetnił oprawą muzyczną Mszę św. jak i promocję pamiętnika.


Dom Kultury w Pilźnie
39-220 Pilzno
ul. Węgierska 30

tel/fax. 14 6721 027
tel. 14 6723 114

e-mail: info@dkpilzno.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone, 2015, Dom Kultury w Pilźnie
hapinet.pl - Tworzenie stron internetowych
Projekt i realizacja: