W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną.
Zamknij

Dom Kultury w Pilźnie

Facebook Domu Kultury w Pilźnie
Wyświetlenia: 1647, Data wydarzenia: 2015-07-13

Wystawa plenerowa HONWEDZI I HUZARZY NA POLSKIEJ ZIEMI

W dniu 13.07.2015r o godz. 18:30 w Domu Kultury w Pilźnie odbył się wernisaż wystawy HONWEDZI I HUSARZY NA POLSKIEJ ZIEMI polowe i inne historie 1914-15 oraz KONCERT MUZYKI POLSKIEJ I WĘGIERSKIEJ W WYKONANIU ARTYSTÓW FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ w składzie: MARIUSZ POŁOMKA-skrzypce, LIDIA CHMIELEWSKA-altówka, EDYTA PIWOWARCZYK-fortepian.

 

Wystawa plenerowa HONWEDZI I HUZARZY NA POLSKIEJ ZIEMI

 

Od 13 lipca na rynku w Pilźnie można obejrzeć niekonwencjonalną wystawę historyczną, przygotowaną przez Dom kultury w Pilźnie - Muzeum Regionalne w Pilźnie we współpracy z tarnowskim Muzeum Okręgowym oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie.

 

Wystawa nosi tytuł „Honwedzi i Huzarzy na polskiej ziemi. Polowe i inne historie 1914 – 1915”. Składa się z 24 kolorowych plansz, prezentujących opowieści i relacje z walk żołnierzy węgierskich na terenie południowo – wschodniej Galicji podczas I wojny św. Oparta na zapiskach i relacjach dwóch ówczesnych węgierskich korespondentów wojennych – Ferenca Molnára (autora powieści „Chłopcy z placu broni”) i Lajosa Szadeczkyego Kordossa - przedstawia relacje z działań militarnych na froncie galicyjskim. Obaj korespondenci opisują polskie miasta na linii frontu, odwiedzają miejsca, w których rozegrały się bitwy, relacjonują wojenną codzienność żołnierzy wcielonych do austro – węgierskiej armii, ale i okolicznej ludności cywilnej. Wojenne relacje wzbogacone są opisami piękna maltretowanego przez wojnę pejzażu.

 

Oryginalność wystawy polega na sięgnięciu bo bardzo współczesną formę przekazu jakim jest komiks, by opowiedzieć fakty historyczne sprzed stu lat. Komiksowa forma ekspozycji jest znakomitą, atrakcyjną lekcją historii skierowaną zarówno do młodego jak i starszego pokolenia mieszkańców miasta i gminy.

 

Wystawę będzie można oglądać do końca lipca.


Dom Kultury w Pilźnie
39-220 Pilzno
ul. Węgierska 30

tel/fax. 14 6721 027
tel. 14 6723 114

e-mail: info@dkpilzno.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone, 2015, Dom Kultury w Pilźnie
hapinet.pl - Tworzenie stron internetowych
Projekt i realizacja: