W związku z rozpoczęciem z dniem 25 maja 2018 r. stosowania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych, prosimy o zapoznanie się z Klauzulą informacyjną.
Zamknij

Dom Kultury w Pilźnie

Facebook Domu Kultury w Pilźnie
Wyświetlenia: 176, Data wydarzenia: 2022-07-03

Orkiestra Dęta w Pilźnie

 

W niedzielę 03.07.2022 r. w Rzeszowie odbył się 1 Podkarpacki Festiwal Orkiestr Dętych „Z orkiestrą przez Podkarpacie”. Jedną z pięciu orkiestr uczestniczących w konkursie Koncert Orkiestr Dętych była Orkiestra Dęta OSP Pilzno. Rywalizacja zakończyła się pełnym sukcesem Orkiestry z Pilzna, która za swój występ zdobyła 1 wyróżnienie w konkursie i liczne nagrody. Jedną z nich jest bon o wartości 1000 zł. do wykorzystania w Salonie Muzycznym Gamma w Rzeszowie. Cieszy nas również, że swoją postawą, umiejętnościami i zaangażowaniem w to, co robimy mogliśmy przysporzyć odrobinę radości, jak i łez wzruszenia słuchaczom na festiwalu, a przy tym rozsławić dobre imię naszego Miasta Pilzna.

Autor. Piotr Furman

 

Historia Orkiestry w Pilźnie.

 

Orkiestra Dęta w Pilźnie powstała przy parafii św. Jana Chrzciciela z inicjatywy ówczesnego organisty Jana Bugajskiego. Główny człon orkiestry składał się z muzyków grających w zespołach i kapelach weselnych. Dzięki staraniom i rozległej wiedzy muzycznej kapelmistrza Jana, jak również przez naukę adeptów muzyki, udało się stworzyć zaczątki orkiestry dętej. Oczekiwany debiut przed publicznością miał miejsce w kościele parafialnym w Pilźnie podczas odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej w 1972 roku.

Od tej pory orkiestra dęta uświetniała części muzyczne mszy świętych okolicznościowych, odpustów, prymicji, koncertów oraz pogrzebów.

W 2013 roku głosami członków najstarszej części orkiestry i zgodą włodarzy Miasta, podjęto decyzję o przeniesieniu działalności orkiestry w szeregi Ochotniczej Straż Pożarnej w Pilźnie.

Po śmierci kapelmistrza ś.p. Jana Bugajskiego w 2020 roku obowiązki kapelmistrza i dyrygenta orkiestry pełni Wacław Kiwior. Niestety początek działalności nowego kapelmistrza przypadł na czas pandemii która, uniemożliwiła orkiestrze próby a w konsekwencji tego, występy na wielu uroczystościach. Mimo tych trudności, orkiestra przetrwała nie łatwy dla wszystkich okres. Dzięki determinacji oraz czasowi poświęconemu dla orkiestry i warsztatowi nowego kapelmistrza obecna działalność owocuje uznaniem i pełną aprobatą odbiorców w Królewskim Mieście Pilźnie i okolicach. Przez cały okres swojego istnienia orkiestra dęta w Pilźnie realizuje cele muzyczne wynikające z potrzeb lokalnej społeczności. Wszyscy jej członkowie mogą czuć się wyróżnieni. Są chlubą Pilzna, a do tego zapisują kolejne karty w 50 - letniej już historii muzycznej naszej małej ojczyzny.

Autor. Joanna Wadas, Piotr Furman.


Dom Kultury w Pilźnie
39-220 Pilzno
ul. Węgierska 30

tel/fax. 14 6721 027
tel. 14 6723 114

e-mail: info@dkpilzno.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone, 2015, Dom Kultury w Pilźnie
hapinet.pl - Tworzenie stron internetowych
Projekt i realizacja: